Catholic-Hierarchy DC

Patriarch Paul II Cheikho

Deceased

Patriarch of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq


Events

DateAgeEventTitle
19 Nov 1906Born
16 Feb 193023.2Ordained PriestPriest of Mossul (Chaldean), Iraq
22 Feb 194740.2AppointedBishop of Aqrā {Akra} (Chaldean), Iraq
4 May 194740.4Ordained BishopBishop of Aqrā {Akra} (Chaldean), Iraq
28 Jun 195750.6AppointedBishop of Alep [Beroea, Halab] (Chaldean), Syria
13 Dec 195852.0SelectedPatriarch of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq
13 Dec 195852.0SelectedArchbishop of Baghdad (Chaldean), Iraq
13 Mar 195952.3ConfirmedPatriarch of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq
20 Dec 197973.0ResignedArchbishop of Baghdad (Chaldean), Iraq
13 Apr 198982.4DiedPatriarch of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Paul II Cheikho
Patriarch Paul II Cheikho (born , died ) Patriarch of Babylon {Babilonia}

EventPlace
Birth PlaceAlquosh
Ordained BishopMossoul, Archeparchy of Mossul (Syrian)

  • a priest for 59.1 years
  • a bishop for 41.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,372
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120, Necrology (back)
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1947, Number 37
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 11, Number 576, Ascendance
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 11, Number 579
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 19, Number 1,007, Ascendance

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast