Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gilbert Espinosa Chávez

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of San Diego, California, USA

Titular Bishop of Magarmel


Events

DateAgeEventTitle
9 May 1932Born
19 Mar 196027.8Ordained PriestPriest of San Diego, California, USA
9 Apr 197441.9AppointedAuxiliary Bishop of San Diego, California, USA
9 Apr 197441.9AppointedTitular Bishop of Magarmel
21 Jun 197442.1Ordained BishopTitular Bishop of Magarmel
1 Jun 200775.0RetiredAuxiliary Bishop of San Diego, California, USA
15 Mar 202087.8DiedAuxiliary Bishop Emeritus of San Diego, California, USA

MicroData Summary for Gilbert Espinosa Chávez
Bishop Gilbert Espinosa Chávez (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of San Diego

EventPlace
Birth PlaceOntario, Diocese of San Diego, California
Ordained BishopGolden Hall, San Diego, Diocese of San Diego, California
Death PlaceHazareth House, San Diego, Diocese of San Diego, California

  • a priest for 59.9 years
  • a bishop for 45.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 1 Jun 2007
  • d: CB, 16 Mar 2020
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 32, Number 1,817
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 35, Number 2,117

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast