Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gonzalo Ramiro del Castillo Crespo, O.C.D. †

Deceased

Bishop Emeritus of Bolivia, Military


Events

DateAgeEventTitle
20 Sep 1936Born
21 Sep 196428.0Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
3 Nov 198347.1AppointedAuxiliary Bishop of La Paz, Bolivia
3 Nov 198347.1AppointedTitular Bishop of Themisonium
7 Jan 198447.2Ordained BishopTitular Bishop of Themisonium
14 Apr 200063.5AppointedBishop of Bolivia, Military
4 Apr 201275.5RetiredBishop of Bolivia, Military
14 Jan 201982.3DiedBishop Emeritus of Bolivia, Military

MicroData Summary for Gonzalo Ramiro del Castillo Crespo
Bishop Gonzalo Ramiro del Castillo Crespo O.C.D. (born , died ) Bishop Emeritus of Bolivia, Military

EventPlace
Birth PlaceLa Paz, Archdiocese of La Paz
Ordained BishopLa Paz, Archdiocese of La Paz
Death PlaceCochabamba, Archdiocese of Cochabamba

  • a priest for 54.3 years
  • a bishop for 35.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: CB, 4 Apr 2012
  • d: CB, 14 Jan 2019
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 85, Number 7,103

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast