Catholic-Hierarchy DC

Bishop Uriah Adolphus Ashley Maclean

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Panamá

Titular Bishop of Agbia


Events

DateAgeEventTitle
1 Feb 1944Born
15 Aug 197935.5Ordained PriestPriest of Panamá
18 Dec 199349.8AppointedBishop of Penonomé, Panama
6 Jan 199449.9Ordained BishopBishop of Penonomé, Panama
25 Jun 201571.3AppointedTitular Bishop of Agbia
25 Jun 201571.3AppointedAuxiliary Bishop of Panamá
26 Apr 201975.2RetiredAuxiliary Bishop of Panamá
25 Nov 202076.8DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Panamá

MicroData Summary for Uriah Adolphus Ashley Maclean
Bishop Uriah Adolphus Ashley Maclean (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Panamá

EventPlace
Birth PlaceAlmirante
Ordained BishopSan Pietro, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlacePanama City, Archdiocese of Panamá

  • a priest for 41.2 years
  • a bishop for 26.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 136, Number 12,190
  • c34: Le Petit Episcopologe, Issue 137
  • ab: Bollettino, 25 Jun 2015
  • r: Bollettino, 26 Apr 2019
  • d: CB, 26 Nov 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 26 Nov 2020

Quantcast