Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giacinto Giovanni Ambrosi, O.F.M. Cap. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Gorizia e Gradisca, Italy

Titular Archbishop of Anchialus


Events

DateAgeEventTitle
29 Jan 1887Born
10 Aug 190922.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
13 Dec 193750.8AppointedBishop of Chioggia, Italy
2 Feb 193851.0Ordained BishopBishop of Chioggia, Italy
28 Nov 195164.8AppointedArchbishop of Gorizia e Gradisca, Italy
19 Mar 196275.1RetiredArchbishop of Gorizia e Gradisca, Italy
19 Mar 196275.1AppointedTitular Archbishop of Anchialus
26 Sep 196578.6DiedArchbishop Emeritus of Gorizia e Gradisca, Italy

MicroData Summary for Giacinto Giovanni Ambrosi
Archbishop Giacinto Giovanni Ambrosi O.F.M. Cap. (born , died ) Archbishop Emeritus of Gorizia e Gradisca

EventPlace
Birth PlaceTrieste, Diocese of Trieste e Capodistria (Trst i Koper)
Ordained BishopAdria, Diocese of Adria

  • a priest for 56.1 years
  • a bishop for 27.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1938, Number 6
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 74, Number 5,920

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.1, 10 Dec 2020; Data: 23 Jan 2021

Quantcast