Catholic-Hierarchy DC

Melkite Greek Catholic Church

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
20 Jul 1947 Archbishop Hilarion Capucci, B.A.Patriarchal Vicar Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
23 Apr 1949 Archbishop Grégoire HaddadArchbishop Emeritus of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail}, Lebanon
2 Jul 1950 Archbishop Jean Assaad HaddadArchbishop Emeritus of Tyr, Lebanon
17 Feb 1952 Bishop John Adel Elya, B.S.Bishop Emeritus of Newton (Our Lady of the Annunciation in Boston), USA
3 Jan 1954 Archbishop Abraham Nehmé, B.C.Archbishop Emeritus of Homs (-Hama-Jabrud), Syria
13 Jun 1954 Archbishop André Haddad, B.S.Archbishop Emeritus of Zahleh e Furzol, Lebanon
21 Nov 1955 Archbishop Pierre Mouallem, S.M.S.P.Archbishop Emeritus of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide], Israel
27 Jul 1958 Archbishop Georges El-Murr, B.C.Archbishop Emeritus of Petra e Filadelfia, Jordan
13 Aug 1958 Archbishop Joseph Kallas, S.M.S.P.Archbishop Emeritus of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail}, Lebanon
15 Feb 1959 Patriarch Grégoire III (Loutfi) Laham, B.S.Patriarch of Antiochia {Antioch}, Syria
14 Sep 1960 Archbishop Boulos Nassif Borkhoche, S.M.S.P.Archbishop Emeritus of Bosra e Haūrān, Syria
29 Jun 1962 Archbishop Cyrille Salim Bustros, S.M.S.P.Archbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail}, Lebanon
Most Junior
8 May 1999 Archbishop Edouard Georges Daher, B.C.Archbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus}
30 Jul 1995 Archbishop George Bacouni (Bakouny)Archbishop of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide], Israel
22 Dec 1994 Bishop Robert RabbatBishop of Saint Michael’s of Sydney, Australia
10 Jul 1993 Bishop Joseph GébaraBishop of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo, Sao Paulo, Brazil
18 Jul 1987 Bishop Ibrahim Michael Ibrahim, B.S.Bishop of Saint-Sauveur de Montréal, Canada
12 Jul 1987 Archbishop Yasser Hanna AyyashArchbishop of Petra e Filadelfia, Jordan
9 Jul 1986 Archbishop Elie Bechara Haddad, B.S.Archbishop of Saïda (Sidone), Lebanon
28 Aug 1983 Archbishop Georges Nicolas Haddad, S.M.S.P.Archbishop of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade}, Lebanon
11 Apr 1981 Archbishop Michel Abrass, B.A.Archbishop of Tyr, Lebanon
24 Aug 1980 Archbishop Jean-Abdo Arbach, B.C.Archbishop of Homs (-Hama-Jabrud), Syria
14 Aug 1980 Archbishop Moussa El-Hage, O.A.M.Archbishop of Haifa and the Holy Land {Haifa e Terra Santa}, Israel
11 Apr 1980 Archbishop Isidore Battikha, B.A.Archbishop Emeritus of Homs (-Hama-Jabrud), Syria

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 6 Sep 2014