Catholic-Hierarchy DC

Ethiopian Catholic Church

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
2 Jun 1949 Bishop Zekarias YohannesBishop Emeritus of Asmara, Eritrea
13 Jun 1976 Bishop Musie Ghebreghiorghis, O.F.M. Cap.Bishop of Emdeber, Ethiopia
4 Jul 1976 Archbishop Berhaneyesus Demerew Souraphiel, C.M.Archbishop of Addis Abeba, Ethiopia
13 Jul 1976 Bishop Tsegaye Keneni DeraraVicar Apostolic of Soddo, Ethiopia
10 Jul 1977 Bishop Thomas Osman, O.F.M. Cap.Bishop of Barentu, Eritrea
18 Feb 1979 Bishop Menghesteab Tesfamariam, M.C.C.I.Bishop of Asmara, Eritrea
4 Apr 1980 Bishop Tesfasellassie MedhinBishop of Adigrat, Ethiopia
20 Apr 1980 Bishop Abraham DestaVicar Apostolic of Meki, Ethiopia
30 Jun 1985 Bishop Kindane YebioBishop of Keren, Eritrea
8 May 1988 Bishop Lisane-Christos Matheos SemahunAuxiliary Bishop of Addis Abeba, Ethiopia
21 Jul 1996 Bishop Fikremariam Hagos TsalimBishop of Segheneity, Eritrea

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 19 Jan 2014; data: 19 Jan 2014