Catholic-Hierarchy DC

Iraq

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
19 Dec 201285.2RetiredEmmanuel III (Emmanuel-Karim) DellyPatriarch of Babylon {Babilonia} (Chaldean)Cardinal, Patriarch Emeritus
85.2RetiredEmmanuel III (Emmanuel-Karim) DellyArchbishop of Baghdad (Chaldean)Cardinal, Patriarch Emeritus of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
74.8AppointedJacques IshaqAdministrator of Babylon {Babilonia} (Chaldean)Curial Bishop Emeritus
31 Jan 201374.9ResignedJacques IshaqAdministrator of Babylon {Babilonia} (Chaldean)Curial Bishop Emeritus
64.5SelectedLouis Raphaël I SakoPatriarch of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
64.5SelectedLouis Raphaël I SakoArchbishop of Baghdad (Chaldean)Patriarch of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
1 Feb 201364.5ConfirmedLouis Raphaël I SakoPatriarch of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
64.5ConfirmedLouis Raphaël I SakoArchbishop of Baghdad (Chaldean)Patriarch of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
28 Feb 201366.8CeasedFernando FiloniCardinal, Prefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples
16 Mar 201366.9ConfirmedFernando FiloniCardinal, Prefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples
8 May 201392.3DiedAndré SanaArchbishop Emeritus of Kerkūk (Chaldean)
10 Jun 201353.3SelectedHabib Hormuz Al-NaufaliArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean)
63.9SelectedYousif Thomas Mirkis, O.P.Archbishop of Kerkūk (Chaldean)
40.7SelectedSaad SiropAuxiliary Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)Apostolic Visitor (Visitator)
11 Jul 201364.0AppointedRabban Al-QasBishop of Amadiyah and Zaku (Chaldean)
11 Jan 201453.9ConfirmedHabib Hormuz Al-NaufaliArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean)
64.5ConfirmedYousif Thomas Mirkis, O.P.Archbishop of Kerkūk (Chaldean)
41.3AppointedSaad SiropTitular Bishop of HirtaApostolic Visitor (Visitator)
41.3ConfirmedSaad SiropAuxiliary Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)Apostolic Visitor (Visitator)
24 Jan 201453.9Ordained BishopHabib Hormuz Al-NaufaliArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean)
64.5Ordained BishopYousif Thomas Mirkis, O.P.Archbishop of Kerkūk (Chaldean)
41.3Ordained BishopSaad SiropTitular Bishop of HirtaApostolic Visitor (Visitator)
8 Apr 201486.5DiedEmmanuel III (Emmanuel-Karim) DellyCardinal, Patriarch Emeritus of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
25 Jun 201476.3RetiredJacques IshaqCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)Curial Bishop Emeritus
27 Jun 201444.0SelectedBasel Salim YaldoCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
1 Jul 201461.2ResignedFrancis Assisi ChullikattPermanent Observer to United NationsApostolic Nuncio to Kazakhstan
15 Jan 201576.4RetiredDjibrail KassabBishop of Saint Thomas the Apostle of Sydney (Chaldean), AustraliaBishop Emeritus
47.2AppointedAmel Shamon NonaArchbishop (Personal Title) of Saint Thomas the Apostle of Sydney (Chaldean), AustraliaBishop
44.6AppointedBasel Salim YaldoTitular Bishop of BethzabdaCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
44.6ConfirmedBasel Salim YaldoCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
6 Feb 201544.7Ordained BishopBasel Salim YaldoTitular Bishop of BethzabdaCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
17 Mar 201554.9AppointedGiorgio LinguaApostolic Nuncio to Cuba
1 Aug 201552.7AppointedAlberto Ortega MartínApostolic Nuncio to Jordan
52.7AppointedAlberto Ortega MartínApostolic Nuncio to IraqApostolic Nuncio to Jordan
52.7AppointedAlberto Ortega MartínTitular Archbishop of MidilaApostolic Nuncio to Jordan
10 Oct 201552.9Ordained BishopAlberto Ortega MartínTitular Archbishop of MidilaApostolic Nuncio to Jordan
5 Dec 201586.7DiedLuigi ContiApostolic Nuncio Emeritus to Malta
30 Apr 201663.1AppointedFrancis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to Kazakhstan
63.1AppointedFrancis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to TadjikistanApostolic Nuncio to Kazakhstan
7 May 201673.0AppointedShlemon WarduniApostolic Administrator of Saint Peter the Apostle of San Diego (Chaldean), USACurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
24 Jun 201663.2AppointedFrancis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to KyrgyzstanApostolic Nuncio to Kazakhstan
2 Aug 201675.5RetiredPaul Dahdah, O.C.D.Vicar Apostolic of Beirut {Bairut}, LebanonVicar Apostolic Emeritus
19 Nov 201644.2AppointedSaad SiropApostolic Visitor (Visitator)
8 Feb 201786.3DiedGeorges El-Murr, B.C. †Archbishop Emeritus of Petra e Filadelfia (Melkite Greek), Jordan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.1.9, 15 Apr 2017; Data: 28 May 2017