Catholic-Hierarchy DC

Palestine

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
20 Jul 1947 Archbishop Hilarion Capucci, B.A.Patriarchal Vicar Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek)
13 Mar 1954 Andrea Cardinal Cordero Lanza di MontezemoloArchpriest Emeritus of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}, Roman Curia
17 Oct 1954 Patriarch Ignace Pierre VIII (Grégoire) Abdel-AhadPatriarch Emeritus of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
29 Jun 1955 Patriarch Michel SabbahPatriarch Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}
29 Jul 1955 Bishop Kamal Hanna BathishAuxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}
15 Feb 1959 Patriarch Grégoire III (Loutfi) Laham, B.S.Patriarch of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek), Syria
28 Jun 1959 Bishop Salim SayeghAuxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}
3 Jul 1960 Archbishop Kévork Khazoumian, I.C.P.B.Coadjutor Archbishop Emeritus of Istanbul (Armenian), Turkey
10 Jul 1960 Archbishop Antonio FrancoApostolic Nuncio Emeritus to Israel
8 Aug 1965 Bishop Grégoire Pierre MelkiPatriarchal Exarch of Jerusalem {Gerusalemme} (Syrian)
29 Jun 1966 Patriarch Fouad Boutros TwalPatriarch of Jerusalem {Gerusalemme}
1 Apr 1967 Archbishop Giuseppe LazzarottoApostolic Nuncio to Israel
5 May 1967 Archbishop Joseph Jules ZereyProtosyncellus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek)
6 Aug 1967 Archbishop Paul Nabil El-SayahCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
22 Jun 1969 Bishop Giacinto-Boulos MarcuzzoAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}
24 Jun 1972 Archbishop Ilario AntoniazziArchbishop of Tunis, Tunisia
24 Jun 1972 Archbishop Maroun Elias Nimeh LahhamAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}
5 Sep 1972 Bishop William Hanna ShomaliAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}
24 Jun 1973 Archbishop Raphaël François Minassian, I.C.P.B.Ordinary of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian), Armenia
6 Jul 1973 Archbishop Georges Michel BakarProtosyncellus of Egypt, Sudan, and South Sudan (Melkite Greek)
13 Jun 1975 Archbishop Ghaleb Moussa Abdalla BaderArchbishop of Alger, Algeria
14 Aug 1980 Archbishop Moussa El-Hage, O.A.M.Archbishop of Haifa and the Holy Land {Haifa e Terra Santa} (Maronite), Israel

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_d, v3.0.1, 5 Oct 2014; Data: 15 Oct 2014