Catholic-Hierarchy DC

Libya

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
27 May 1961 Archbishop Félix del Blanco PrietoAlmoner Emeritus of the Office of Papal Charities, Roman Curia
28 Jul 1967 Bishop Giovanni Innocenzo Martinelli, O.F.M.Vicar Apostolic Emeritus of Tripoli
29 Jun 1970 Archbishop Luigi GattiApostolic Nuncio Emeritus to Greece
18 Mar 1971 Archbishop Aldo CavalliApostolic Nuncio to Netherlands
24 Mar 1974 Archbishop Alessandro D’ErricoApostolic Nuncio to Malta
10 Apr 1974 Archbishop Tommaso CaputoPrelate of Pompei o Beatissima Vergine Maria del Santissimo Rosario, Italy
5 Jul 1986 Bishop George Bugeja, O.F.M.Vicar Apostolic of Tripoli

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_d, v3.2.2, 28 Apr 2018; Data: 8 Jul 2018

Quantcast