Catholic-Hierarchy DC

Lesotho

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
23 Jul 1949 Edward Idris Cardinal CassidyPresident Emeritus of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity, Roman Curia
2 May 1954 Archbishop Blasco Francisco CollašoApostolic Nuncio Emeritus to South Africa
21 Dec 1956 Bishop Sebastian Koto Khoarai, O.M.I.Bishop Emeritus of Mohale’s Hoek
9 Jul 1961 Manuel Cardinal Monteiro de CastroMajor Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary, Roman Curia
14 Jul 1963 Archbishop Bernard Mohlalisi, O.M.I.Archbishop Emeritus of Maseru
27 Dec 1969 Archbishop Mario Roberto CassariApostolic Nuncio to South Africa
15 May 1976 Archbishop James Patrick GreenApostolic Nuncio to Peru
23 Jan 1977 Bishop Augustinus Tumaole Bane, O.M.I.Bishop of Leribe
3 Jan 1982 Archbishop Gerard Tlali Lerotholi, O.M.I.Archbishop of Maseru
27 Apr 1991 Bishop Joseph Mopeli Sephamola, O.M.I.Bishop of Qacha’s Nek
28 Mar 1998 Bishop John Joale Tlhomola, S.C.P.Bishop of Mohale’s Hoek

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 11 Mar 2014