Catholic-Hierarchy DC

Iraq

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
Most Senior
27 Oct 1974 Archbishop Hanna ZoraBishop Emeritus of Mar Addai of Toronto (Chaldean), Canada
5 Oct 1975 Archbishop Luigi ContiApostolic Nuncio Emeritus to Malta
8 Dec 1979 Archbishop Athanase Matti Shaba MatokaArchbishop Emeritus of Baghdad (Syrian)
7 Mar 1982 Bishop Ibrahim Namo IbrahimBishop Emeritus of Saint Thomas the Apostle of Detroit (Chaldean), USA
21 Aug 1983 Archbishop Paul Dahdah, O.C.D.Vicar Apostolic of Beirut {Bairut}, Lebanon
21 Oct 1984 Bishop Bawai (Ashur) SoroOfficial of Saint Peter the Apostle of San Diego (Chaldean), USA
23 Oct 1992 Archbishop Georges El-Murr, B.C.Archbishop Emeritus of Petra e Filadelfia (Melkite Greek), Jordan
7 Oct 1994 Archbishop Giuseppe LazzarottoApostolic Nuncio to Israel
5 May 1996 Archbishop Djibrail KassabBishop of Saint Thomas the Apostle of Sydney (Chaldean), Australia
26 Sep 1997 Archbishop Jacques IshaqCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
9 Dec 1999 Archbishop Basile Georges CasmoussaCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
20 Jan 2001 Archbishop Jean Benjamin Sleiman, O.C.D.Archbishop of Baghdad
Most Junior
24 Jan 2014 Bishop Saad SiropAuxiliary Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
24 Jan 2014 Archbishop Yousif Thomas Mirkis, O.P.Archbishop of Kerkūk (Chaldean)
24 Jan 2014 Archbishop Habib Hormuz Al-NaufaliArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean)
16 Apr 2011 Archbishop Youhanna Boutros MosheArchbishop of Mossul (Syrian)
16 Apr 2011 Archbishop Ephrem Yousif Abba MansoorArchbishop of Baghdad (Syrian)
9 Oct 2010 Archbishop Giorgio LinguaApostolic Nuncio to Jordan
3 Jul 2010 Archbishop Bashar Matti Warda, C.SS.R.Archbishop of Arbil {Erbil} (Chaldean)
11 Jun 2010 Bishop Barnaba Yousif Benham HabashBishop of Our Lady of Deliverance of Newark (Syrian), USA
8 Jan 2010 Archbishop Emil Shimoun NonaArchbishop of Mossul (Chaldean)
4 Aug 2007 Archbishop Emmanuel DabbaghianArchbishop of Baghdad (Armenian)
25 Jun 2006 Archbishop Francis Assisi ChullikattApostolic Nuncio Emeritus to United Nations
14 Nov 2003 Patriarch Louis RaphaŽl I SakoPatriarch of Babylon {Babilonia} (Chaldean)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 2 Jul 2014