Catholic-Hierarchy DC

Greece

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
17 Apr 1932 Archbishop Nechan Karakéhéyan, I.C.P.B.Ordinary Emeritus of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian), Armenia
29 Jul 1934 Archbishop Patrick CoveneyApostolic Nuncio Emeritus to Greece
5 Dec 1936 Bishop Franghískos Papamanólis, O.F.M. Cap.Bishop Emeritus of Syros (e Milos)
11 Dec 1936 Archbishop Nikólaos FoskolosArchbishop Emeritus of Athēnai {Athens}
7 Jun 1939 Bishop Dimitrios SalachasApostolic Exarch of Greece (Greek)
27 Aug 1940 Archbishop Yannis Spiteris, O.F.M. Cap.Archbishop of Corfù, Zante e Cefalonia
21 Feb 1941 Archbishop Nikólaos PrintesisArchbishop of Naxos, Andros, Tinos e Mykonos
19 Jun 1944 Archbishop Sevastianos RossolatosArchbishop of Athēnai {Athens}
24 Aug 1944 Archbishop Edward Joseph AdamsApostolic Nuncio to Greece
25 Nov 1946 Archbishop Luigi GattiApostolic Nuncio Emeritus to Greece
17 Aug 1963 Bishop Petros StefanouBishop of Syros (e Milos)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_d, v3.0.3, 15 Nov 2014; Data: 22 Nov 2014