Catholic-Hierarchy DC

Bishop Fabien Yu Teh-guen

Deceased

Vicar Apostolic of Kiating [Leshan]

Titular Bishop of Phacusa


Events

DateAgeEventTitle
27 Sep 1890BornYukiakow, Fenchow
31 Oct 192030.1Ordained PriestPriest
7 Jul 193645.8AppointedVicar Apostolic of Yachow, China
7 Jul 193645.8AppointedTitular Bishop of Phacusa
15 Nov 193646.1Ordained BishopTitular Bishop of Phacusa
6 Mar 194352.4DiedVicar Apostolic of Kiating [Leshan], China

MicroData Summary for Fabien Yu Teh-guen:
Bishop Fabien Yu Teh-guen (born , died ) Vicar Apostolic of Kiating [Leshan]

  • a priest for 22.3 years
  • a bishop for 6.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 82

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013