Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Dominic Aloysius Vendargon

Deceased

Archbishop Emeritus of Kuala Lumpur


Events

DateAgeEventTitle
29 Aug 1909BornNaranthanai
8 Dec 193425.3Ordained PriestPriest of Singapore
25 Feb 195545.5AppointedBishop of Kuala Lumpur, Malaysia
21 Aug 195546.0Ordained BishopBishop of Kuala Lumpur, Malaysia
18 Dec 197263.3AppointedArchbishop of Kuala Lumpur, Malaysia
2 Jul 198373.8ResignedArchbishop of Kuala Lumpur, Malaysia
3 Aug 200595.9DiedArchbishop Emeritus of Kuala Lumpur, Malaysia

MicroData Summary for Dominic Aloysius Vendargon:
Archbishop Dominic Aloysius Vendargon (born , died ) Archbishop Emeritus of Kuala Lumpur

  • a priest for 70.7 years
  • a bishop for 50.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 64
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013