Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre Louis Perrichon, M.E.P. †

Deceased

Coadjutor Bishop of Malacca

Titular Bishop of Corone


Events

DateAgeEventTitle
27 Jun 1872BornLarajasse, France
21 Sep 189523.2Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
23 Aug 192048.2AppointedCoadjutor Bishop of Malacca, Singapore
23 Aug 192048.2AppointedTitular Bishop of Corone
27 Nov 192149.4Ordained BishopTitular Bishop of Corone
11 Aug 193260.1DiedCoadjutor Bishop of Malacca, Singapore

MicroData Summary for Pierre Louis Perrichon:
Bishop Pierre Louis Perrichon M.E.P. (born , died ) Coadjutor Bishop of Malacca

  • a priest for 36.9 years
  • a bishop for 10.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1921, Number 87

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013