Catholic-Hierarchy DC

Bishop Frédéric-Joseph-Marie Provost, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Southern Burma {Birmania Meridionale}

Titular Bishop of Macri


Events

DateAgeEventTitle
21 Jun 1877BornMontjean, France
24 Jun 190023.0Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
20 May 192951.9AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Southern Burma {Birmania Meridionale}, Myanmar
20 May 192951.9AppointedTitular Bishop of Macri
21 Nov 192952.4Ordained BishopTitular Bishop of Macri
10 Apr 193153.8SucceededVicar Apostolic of Southern Burma {Birmania Meridionale}, Myanmar
27 Sep 195275.3DiedVicar Apostolic of Southern Burma {Birmania Meridionale}, Myanmar

MicroData Summary for Frédéric-Joseph-Marie Provost:
Bishop Frédéric-Joseph-Marie Provost M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Southern Burma {Birmania Meridionale}

  • a priest for 52.3 years
  • a bishop for 22.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1929, Number 81

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013