Catholic-Hierarchy DC

Archbishop GaspŰr Thaši

Deceased

Archbishop of ShkodrŰ


Events

DateAgeEventTitle
23 Jan 1889BornShkodrŰ
27 Jan 193647.0AppointedArchbishop of ShkodrŰ, Albania
19 Mar 193647.2Ordained BishopArchbishop of ShkodrŰ, Albania
25 May 194657.3DiedArchbishop of ShkodrŰ, Albania

MicroData Summary for GaspŰr Thaši:
Archbishop GaspŰr Thaši (born , died ) Archbishop of ShkodrŰ

  • a bishop for 10.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1947
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 209, Number 17,233
  • b/c2: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1936, Number 14

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013