Catholic-Hierarchy DC

Bishop Roberto Strozzi

Deceased

Bishop of Fiesole


Events

DateEventTitle
21 Jun 1638AppointedBishop of Colle di Val d’Elsa, Italy
27 Jun 1638Ordained BishopBishop of Colle di Val d’Elsa, Italy
12 Jun 1645AppointedBishop of Fiesole, Italy
24 Apr 1670DiedBishop of Fiesole, Italy

MicroData Summary for Roberto Strozzi:
Bishop Roberto Strozzi (died ) Bishop of Fiesole

  • a bishop for 31.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 156, and Page 187
  • ob/c2+: Sacres Episcopaux a Rome de 1565 a 1662, Page 101, Number 613

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013