Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vasco Séirécov

Deceased

Bishop of Nicopoli


Events

DateAgeEventTitle
16 Jan 1920BornPlovdiv
18 Mar 194525.2Ordained PriestPriest
22 Jul 197555.5AppointedBishop of Nicopoli, Bulgaria
26 Oct 197555.8Ordained BishopBishop of Nicopoli, Bulgaria
4 Jan 197757.0DiedBishop of Nicopoli, Bulgaria

MicroData Summary for Vasco Séirécov:
Bishop Vasco Séirécov (born , died ) Bishop of Nicopoli

  • a priest for 31.8 years
  • a bishop for 1.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013