Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Maria Giuseppe Santarelli

Deceased

Archbishop of Urbino


Events

DateAgeEventTitle
23 Aug 1863BornSanta Maria degli Angeli
28 Feb 188622.5Ordained PriestPriest
12 Oct 190441.1AppointedArchbishop of Urbino, Italy
20 Nov 190441.2Ordained BishopArchbishop of Urbino, Italy
24 Sep 190845.1DiedArchbishop of Urbino, Italy

MicroData Summary for Giovanni Maria Giuseppe Santarelli:
Archbishop Giovanni Maria Giuseppe Santarelli (born , died ) Archbishop of Urbino

  • a priest for 22.6 years
  • a bishop for 3.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1904, Number 62

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013