Catholic-Hierarchy DC

Bishop Víctor Damián Sáez y Sánchez Mayor

Deceased

Bishop of Tortosa


Events

DateAgeEventTitle
12 Apr 1776BornBudia
1802¹25.7Ordained PriestPriest
17 Mar 182447.9SelectedBishop of Tortosa, Spain
3 May 182448.1ConfirmedBishop of Tortosa, Spain
29 Aug 182448.4Ordained BishopBishop of Tortosa, Spain
3 Feb 183962.8DiedBishop of Tortosa, Spain

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Víctor Damián Sáez y Sánchez Mayor:
Bishop Víctor Damián Sáez y Sánchez Mayor (born , died ) Bishop of Tortosa

  • a priest for 37.1 years
  • a bishop for 14.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 132, Number 11,891
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 175
  • b/c2+: Episcopologio Español, Volume 1700, Page 140, Number 758

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 27 Oct 2013