Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jacques Roissant

Deceased

Auxiliary Bishop of Nicopoli

Titular Bishop of Usula


Events

DateAgeEventTitle
17 Mar 1840BornBommiers, France
10 Jun 186525.2Ordained PriestPriest
21 Mar 190161.0AppointedAuxiliary Bishop of Nicopoli, Bulgaria
21 Mar 190161.0AppointedTitular Bishop of Usula
15 Sep 190161.5Ordained BishopTitular Bishop of Usula
Aug 1909³69.4ResignedAuxiliary Bishop of Nicopoli, Bulgaria
6 Apr 191474.1DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Nicopoli, Bulgaria

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Jacques Roissant:
Bishop Jacques Roissant (born , died ) Auxiliary Bishop of Nicopoli

  • a priest for 48.8 years
  • a bishop for 12.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 576
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1901, Number 55

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013