Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ignazio Ranaldi, C.O. †

Deceased

Archbishop of Urbino


Events

DateAgeEventTitle
27 Mar 1772BornMacerata
23 Jul 179321.3ProfessedMember of Confederation of Oratorians of St. Philip Neri
19 Dec 179523.7Ordained PriestPriest of Confederation of Oratorians of St. Philip Neri
25 May 181846.1AppointedBishop of Ripatransone, Italy
31 May 181846.1Ordained BishopBishop of Ripatransone, Italy
23 Aug 181947.4AppointedArchbishop of Urbino, Italy
2 Jan 182754.7DiedArchbishop of Urbino, Italy

MicroData Summary for Ignazio Ranaldi
Archbishop Ignazio Ranaldi C.O. (born , died ) Archbishop of Urbino

  • a priest for 31.0 years
  • a bishop for 8.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 324, and Page 384
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1818, Number 40

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 15 Aug 2016