Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio José Ramírez Salaverría

Deceased

Bishop Emeritus of Maturín


Events

DateAgeEventTitle
31 Oct 1917BornCariaco
14 Jul 194022.7Ordained PriestPriest of Cumaná, Venezuela
24 May 195840.6AppointedBishop of Maturín, Venezuela
14 Sep 195840.9Ordained BishopBishop of Maturín, Venezuela
7 May 199476.5RetiredBishop of Maturín, Venezuela
28 Jun 201496.7DiedBishop Emeritus of Maturín, Venezuela

MicroData Summary for Antonio José Ramírez Salaverría:
Bishop Antonio José Ramírez Salaverría (born , died ) Bishop Emeritus of Maturín

  • a priest for 74.0 years
  • a bishop for 55.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 2 Jul 2014