Catholic-Hierarchy DC

Bishop Peter Quinn

Deceased

Bishop Emeritus of Bunbury


Events

DateAgeEventTitle
17 Feb 1928BornSubiaco
21 Dec 195022.8Ordained PriestPriest of Perth, Australia
26 Jun 196941.3AppointedAuxiliary Bishop of Perth, Australia
26 Jun 196941.3AppointedTitular Bishop of Falerone
27 Aug 196941.5Ordained BishopTitular Bishop of Falerone
26 May 198254.2AppointedBishop of Bunbury, Australia
20 Dec 200072.8ResignedBishop of Bunbury, Australia
23 Aug 200880.5DiedBishop Emeritus of Bunbury, Australia

MicroData Summary for Peter Quinn:
Bishop Peter Quinn (born , died ) Bishop Emeritus of Bunbury

  • a priest for 57.6 years
  • a bishop for 38.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015