Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Redmond Garrett Prendiville

Deceased

Archbishop of Perth


Events

DateAgeEventTitle
8 Dec 1900BornCastleisland, Ireland
14 Jun 192524.5Ordained PriestPriest of Perth, Australia
11 Jul 193332.6AppointedCoadjutor Archbishop of Perth, Australia
11 Jul 193332.6AppointedTitular Bishop of Cypsela
22 Oct 193332.9Ordained BishopTitular Bishop of Cypsela
24 May 193534.5SucceededArchbishop of Perth, Australia
28 Jun 196867.6DiedArchbishop of Perth, Australia

MicroData Summary for Redmond Garrett Prendiville:
Archbishop Redmond Garrett Prendiville (born , died ) Archbishop of Perth

  • a priest for 43.0 years
  • a bishop for 34.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 111
  • bd/op/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 71

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013