Catholic-Hierarchy DC

Bishop Justo Santa María de Oro y Albarracín, O.P. †

Deceased

Bishop of San Juan de Cuyo


Events

DateAgeEventTitle
3 Sep 1772BornSan Juan de la Frontera
1790¹17.3ProfessedMember of Order of Friars Preachers
29 Nov 179422.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
15 Dec 182856.3AppointedVicar Apostolic of San Juan de Cuyo, Argentina
15 Dec 182856.3AppointedTitular Bishop of Thaumacus
21 Feb 183057.5Ordained BishopTitular Bishop of Thaumacus
30 Sep 183462.1AppointedBishop of San Juan de Cuyo, Argentina
19 Oct 183664.1DiedBishop of San Juan de Cuyo, Argentina

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Justo Santa María de Oro y Albarracín:
Bishop Justo Santa María de Oro y Albarracín O.P. (born , died ) Bishop of San Juan de Cuyo

  • a priest for 41.9 years
  • a bishop for 6.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 224, and Page 364

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013