Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas Niu Huiqing (Niu Hui-ching)

Deceased

Bishop of Yanggu [Yangku], China


Events

DateAgeEventTitle
18 Sep 1895Born
30 Sep 192328.0Ordained PriestPriest
12 Jan 194347.3AppointedVicar Apostolic of Yangku [Yanggu], China
12 Jan 194347.3AppointedTitular Bishop of Sertei
4 Apr 194347.5Ordained BishopTitular Bishop of Sertei
11 Apr 194650.5AppointedBishop of Yanggu [Yangku], China
1948²52.2AppointedApostolic Administrator of Xiapu [Funing], China
7 Aug 195256.8AppointedApostolic Administrator of Kiayi, Taiwan
16 Apr 196266.5AppointedApostolic Administrator of Kiayi, Taiwan
30 Aug 196973.9ResignedApostolic Administrator of Kiayi, Taiwan
30 Aug 196973.9ResignedApostolic Administrator of Xiapu [Funing], China
28 Feb 197377.4DiedBishop of Yanggu [Yangku], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Thomas Niu Huiqing (Niu Hui-ching)
Bishop Thomas Niu Huiqing (Niu Hui-ching) (born , died ) Bishop of Yanggu [Yangku]

EventPlace
Birth PlaceYakiache
Ordained BishopPoluchoang

  • a priest for 49.4 years
  • a bishop for 29.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 153, Number 13,417
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1,943, Number 21
  • b: Bishops-In-China.com, 19 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast