Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vincenzo Molo

Deceased

Apostolic Administrator of Lugano

Titular Bishop of Callipolis


Events

DateAgeEventTitle
31 May 1833BornBellinzona
30 Jun 185522.1Ordained DeaconDeacon of Milano {Milan}, Italy
8 Mar 185622.8Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
20 Sep 188754.3AppointedApostolic Administrator of Lugano, Switzerland
20 Sep 188754.3AppointedTitular Bishop of Callipolis
2 Oct 188754.3Ordained BishopTitular Bishop of Callipolis
15 Mar 190470.8DiedApostolic Administrator of Lugano, Switzerland

MicroData Summary for Vincenzo Molo:
Bishop Vincenzo Molo (born , died ) Apostolic Administrator of Lugano

  • a priest for 48.0 years
  • a bishop for 16.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 173, and Page 353

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013