Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jacques Laminne

Deceased

Auxiliary Bishop of Liège, Eupen et Malmédy

Titular Bishop of Usula


Events

DateAgeEventTitle
18 May 1864BornAerschot
18 Sep 188622.3Ordained PriestPriest
25 Jan 191954.7AppointedAuxiliary Bishop of Liège, Belgium
25 Jan 191954.7AppointedTitular Bishop of Usula
25 Mar 191954.9Ordained BishopTitular Bishop of Usula
23 Oct 192460.4DiedAuxiliary Bishop of Liège, Eupen et Malmédy, Belgium

MicroData Summary for Jacques Laminne:
Bishop Jacques Laminne (born , died ) Auxiliary Bishop of Liège, Eupen et Malmédy

  • a priest for 38.1 years
  • a bishop for 5.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • d: Annuario Pontificio, Year 1925
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 15

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013