Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Battista Lambruschini

Deceased

Bishop of Orvieto


Events

DateAgeEventTitle
26 Oct 1755BornSestri Levante
19 Sep 177822.9Ordained PriestPriest
11 Aug 180044.8AppointedTitular Bishop of Azotus
17 Aug 180044.8Ordained BishopTitular Bishop of Azotus
24 Oct 180045.0AppointedCoadjutor Bishop of Genova, Italy
3 Aug 180751.8AppointedBishop of Orvieto, Italy
24 Nov 182570.1DiedBishop of Orvieto, Italy

MicroData Summary for Giovanni Battista Lambruschini:
Bishop Giovanni Battista Lambruschini (born , died ) Bishop of Orvieto

  • a priest for 47.2 years
  • a bishop for 25.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 101, and Page 220
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 383

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013