Catholic-Hierarchy DC

Bishop Fernand Lacroix, C.I.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Edmundston, New Brunswick


Events

DateAgeEventTitle
16 Oct 1919BornQuébec
10 Feb 194626.3Ordained PriestPriest of Congregation of Jesus and Mary
19 Aug 197050.8AppointedBishop of Edmundston, New Brunswick, Canada
20 Oct 197051.0Ordained BishopBishop of Edmundston, New Brunswick, Canada
31 May 198363.6ResignedBishop of Edmundston, New Brunswick, Canada
28 Feb 199474.4DiedBishop Emeritus of Edmundston, New Brunswick, Canada

MicroData Summary for Fernand Lacroix:
Bishop Fernand Lacroix C.I.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Edmundston

  • a priest for 48.0 years
  • a bishop for 23.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013