Catholic-Hierarchy DC

Bishop John Hutchinson, O.S.A. †

Deceased

Vicar Apostolic of Cooktown

Titular Bishop of Maximianopolis in Palaestina


Events

DateAgeEventTitle
2 Jan 1837BornClodiagh, Ireland
30 Oct 186528.8Ordained PriestPriest of Order of St. Augustine
15 Jan 188447.0AppointedPro-Vicar Apostolic of Queensland, Australia
4 Jun 188447.4AppointedVicar Apostolic of Queensland, Australia
13 May 188750.4AppointedTitular Bishop of Maximianopolis in Palaestina
13 May 188750.4AppointedVicar Apostolic of Cooktown, Australia
28 Aug 188750.7Ordained BishopTitular Bishop of Maximianopolis in Palaestina
28 Oct 189760.8DiedVicar Apostolic of Cooktown, Australia

MicroData Summary for John Hutchinson:
Bishop John Hutchinson O.S.A. (born , died ) Vicar Apostolic of Cooktown

  • a priest for 32.0 years
  • a bishop for 10.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 110, Additions/Corrections (back)
  • b: Annuario Pontificio, Year 1886, Page 429
  • b: Annuario Pontificio, Year 1888, Page 431, and Page 311
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 143, Number 12,586

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013