Catholic-Hierarchy DC

Sergio Cardinal Guerri

Deceased

Official Emeritus of the Roman Curia - Other

Cardinal-Priest of Santissimo Nome di Maria al Foro Traiano


Events

DateAgeEventTitle
25 Dec 1905BornTarquinia
30 Mar 192923.3Ordained PriestPriest of Tarquinia e Civitavecchia, Italy
11 Apr 196963.3AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
11 Apr 196963.3AppointedTitular Archbishop of Trebia
27 Apr 196963.3Ordained BishopTitular Archbishop of Trebia
28 Apr 196963.3Elevated to Cardinal
28 Apr 196963.3AppointedCardinal-Deacon of Santissimo Nome di Maria al Foro Traiano
30 Jun 197973.5AppointedCardinal-Priest of Santissimo Nome di Maria al Foro Traiano
26 Sep 198175.8RetiredOfficial of the Roman Curia - Other
15 Mar 199286.2DiedOfficial Emeritus of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Sergio Guerri:
Cardinal Sergio Guerri (born , died ) Official Emeritus of Roman Curia - Other

  • a priest for 63.0 years
  • a bishop for 22.9 years
  • a cardinal for 22.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 129
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013