Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Alessandro Grossi

Deceased

Titular Archbishop of Nicopolis ad Nestum

Titular Archbishop of Nicopolis in Epiro

Auxiliary Bishop of Tivoli


Events

DateAgeEventTitle
17 Jan 1832BornPesaro
19 Sep 185725.7Ordained PriestPriest
3 Apr 187644.2AppointedCoadjutor Bishop of Comacchio, Italy
3 Apr 187644.2AppointedTitular Bishop of Tripolis in Phoenicia
1 May 187644.3Ordained BishopTitular Bishop of Tripolis in Phoenicia
19 Mar 187846.2ResignedCoadjutor Bishop of Comacchio, Italy
28 Feb 187947.1AppointedAuxiliary Bishop of Tivoli, Italy
14 Dec 188957.9AppointedTitular Archbishop of Nicopolis in Epiro
12 Jun 189765.4DiedTitular Archbishop of Nicopolis in Epiro

MicroData Summary for Alessandro Grossi:
Archbishop Alessandro Grossi (born , died ) Titular Archbishop of Nicopolis ad Nestum

  • a priest for 39.7 years
  • a bishop for 21.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 217, and Page 413
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 567

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013