Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Aggarbati, O.S.A. †

Deceased

Bishop Emeritus of Senigallia

Titular Archbishop of Petra in Palaestina


Events

DateAgeEventTitle
13 Feb 1813BornCivitanova
22 Feb 186754.0AppointedBishop of Senigallia, Italy
10 Mar 186754.1Ordained BishopBishop of Senigallia, Italy
29 Apr 1879³66.2ResignedBishop of Senigallia, Italy
12 May 187966.2AppointedTitular Archbishop of Petra in Palaestina
24 May 188067.3DiedBishop Emeritus of Senigallia, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Giuseppe Aggarbati:
Archbishop Giuseppe Aggarbati O.S.A. (born , died ) Bishop Emeritus of Senigallia

  • a bishop for 13.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1872
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 449, and Page 513

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013