Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paolo Francesco Giustiniani, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of Treviso

Titular Archbishop of Chalcedon


Events

DateAgeEventTitle
14 Apr 1715BornVenezia
16 Feb 173822.8Ordained DeaconDeacon of Order of Friars Minor Capuchin
16 Mar 173822.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
15 Jun 174429.1AppointedBishop of Chioggia, Italy
21 Jun 174429.1Ordained BishopBishop of Chioggia, Italy
16 Nov 175035.5AppointedBishop of Treviso, Italy
16 Feb 178872.8RetiredBishop of Treviso, Italy
10 Mar 178872.9AppointedTitular Archbishop of Chalcedon
17 Feb 178973.8DiedBishop Emeritus of Treviso, Italy

MicroData Summary for Paolo Francesco Giustiniani
Archbishop Paolo Francesco Giustiniani O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of Treviso

  • a priest for 50.9 years
  • a bishop for 44.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1775
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 161, and Page 169
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 394
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1744, Number 18

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.3, 5 Feb 2016; Data: 15 Mar 2016