Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gaétan Giunta

Deceased

Titular Archbishop of Amida


Events

DateAgeEventTitle
25 Oct 1759³BornNicosiae
20 Dec 178324.1Ordained PriestPriest
19 Apr 182262.4AppointedTitular Bishop of Chrysopolis in Arabia
15 May 182262.5Ordained BishopTitular Bishop of Chrysopolis in Arabia
6 Oct 182969.9AppointedTitular Archbishop of Amida
1861²101.1DiedTitular Archbishop of Amida

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Gaétan Giunta
Archbishop Gaétan Giunta (born , died 1861) Titular Archbishop of Amida

  • a priest for 77.0 years
  • a bishop for 38.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 150, and Page 71
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1822, Number 17

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 15 Aug 2016