Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Felice Gialdini

Deceased

Bishop Emeritus of Montepulciano

Titular Archbishop of Cyrene


Events

DateAgeEventTitle
20 Jul 1825BornPescia
22 Apr 184822.8Ordained PriestPriest
12 May 187953.8AppointedCoadjutor Bishop of Montepulciano, Italy
12 May 187953.8AppointedTitular Bishop of Dioclea
22 May 187953.8Ordained BishopTitular Bishop of Dioclea
23 Apr 189064.8SucceededBishop of Montepulciano, Italy
28 Nov 189873.4ResignedBishop of Montepulciano, Italy
28 Nov 189873.4AppointedTitular Archbishop of Cyrene
23 Nov 190378.3DiedBishop Emeritus of Montepulciano, Italy

MicroData Summary for Felice Gialdini:
Archbishop Felice Gialdini (born , died ) Bishop Emeritus of Montepulciano

  • a priest for 55.6 years
  • a bishop for 24.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 237, and Page 246
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 394

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013