Catholic-Hierarchy DC

Bishop St. Melchor García Sanpedro, O.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Central Tonking {Tonkino Centrale}


Events

DateAgeEventTitle
26 Apr 1821BornSan Pedro de Arroyo, Spain
18 Aug 184625.3ProfessedMember of Order of Friars Preachers
29 May 184726.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
15 Apr 185332.0AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Central Tonking {Tonkino Centrale}, Viet Nam
15 Apr 185332.0AppointedTitular Bishop of Tricomia
16 Sep 185534.4Ordained BishopTitular Bishop of Tricomia
20 Jul 185736.2SucceededVicar Apostolic of Central Tonking {Tonkino Centrale}, Viet Nam
28 Jul 185837.3DiedVicar Apostolic of Central Tonking {Tonkino Centrale}, Viet Nam
29 Apr 1951Beatified
19 Jun 1988Canonized

MicroData Summary for St. Melchor García Sanpedro:
Bishop St. Melchor García Sanpedro O.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Central Tonking {Tonkino Centrale}

  • a priest for 11.2 years
  • a bishop for 2.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: CB
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 565
  • b/c2+: Episcopologio Español, Volume 1700, Page 163, Number 897

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 28 Oct 2013