Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Filippo Cardinal Gallarati Scotti

Deceased

Prefect Emeritus of the Prefecture of the Papal Household

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina

Archpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}

Titular See: (Nuncio/Tuscany)


Events

DateAgeEventTitle
25 Feb 1747BornMilan, Italy
12 Aug 179245.5Ordained PriestPriest
24 Sep 179245.6AppointedTitular Archbishop of Side
17 Mar 179346.1Ordained BishopTitular Archbishop of Side
23 Aug 179346.5AppointedApostolic Nuncio to Other
18 Aug 179548.5AppointedApostolic Nuncio to Other
19 Aug 180053.5AppointedPrefect of the Prefecture of the Papal Household
23 Feb 180154.0AppointedCardinal-Priest of Santi Bonifacio ed Alessio
23 Feb 180154.0Elevated to Cardinal
23 Feb 180154.0ResignedPrefect of the Prefecture of the Papal Household
181466.9AppointedArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
26 Sep 181467.6AppointedCardinal-Priest of Santa Prassede
21 Dec 181871.8AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina
6 Oct 181972.6DiedPrefect Emeritus of the Prefecture of the Papal Household

MicroData Summary for Giovanni Filippo Gallarati Scotti:
Cardinal Giovanni Filippo Gallarati Scotti (born , died ) Prefect Emeritus of Prefecture of the Papal Household

  • a priest for 27.2 years
  • a bishop for 26.6 years
  • a cardinal for 18.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: JPG
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi
  • c34: CB, 15 May 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013