Catholic-Hierarchy DC

Bishop Umberto Florenzani

Deceased

Bishop of Anagni-Alatri


Events

DateAgeEventTitle
12 Nov 1919BornPofi
17 May 194222.5Ordained PriestPriest
27 Jan 197353.2AppointedBishop of Ferentino, Italy
11 Mar 197353.3Ordained BishopBishop of Ferentino, Italy
21 Dec 197354.1AppointedBishop of Anagni, Italy
21 Dec 197354.1AppointedBishop of Alatri, Italy
30 Sep 198666.9AppointedBishop of Anagni-Alatri, Italy
23 Feb 198767.3DiedBishop of Anagni-Alatri, Italy

MicroData Summary for Umberto Florenzani:
Bishop Umberto Florenzani (born , died ) Bishop of Anagni-Alatri

  • a priest for 44.8 years
  • a bishop for 13.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013