Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis Prosper Durand, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Yantai [Yentai]

Titular Bishop of Girus


Events

DateAgeEventTitle
13 Nov 1885BornCoaticook, Canada
190721.1ProfessedMember of Order of Friars Minor
25 Jul 191226.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
29 Jan 193246.2AppointedSuperior of Weihaiwei [Weihai], China
14 Jun 193852.6AppointedTitular Bishop of Sebela
14 Jun 193852.6AppointedVicar Apostolic of Chefoo, China
28 Aug 193852.8Ordained BishopTitular Bishop of Sebela
11 Apr 194660.4AppointedBishop of Yantai [Yentai], China
20 Jan 195064.2ResignedBishop of Yantai [Yentai], China
20 Jan 195064.2AppointedTitular Bishop of Girus
7 Aug 197286.7DiedBishop Emeritus of Yantai [Yentai], China

MicroData Summary for Louis Prosper Durand:
Bishop Louis Prosper Durand O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Yantai [Yentai]

  • a priest for 60.0 years
  • a bishop for 33.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 65

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013