Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Agustín Domínguez y Díaz

Deceased

Bishop of Antequera, Oaxaca


Events

DateAgeEventTitle
3 May 1790BornZaachila
19 Sep 181222.4Ordained DeaconDeacon
24 Sep 181424.4Ordained PriestPriest
7 Apr 185463.9AppointedBishop of Antequera, Oaxaca, México
7 Aug 185464.3Ordained BishopBishop of Antequera, Oaxaca, México
11 Oct 185464.4InstalledBishop of Antequera, Oaxaca, México
25 Jul 185969.2DiedBishop of Antequera, Oaxaca, México

MicroData Summary for José Agustín Domínguez y Díaz:
Bishop José Agustín Domínguez y Díaz (born , died ) Bishop of Antequera, Oaxaca

  • a priest for 44.8 years
  • a bishop for 5.0 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 105

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013