Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Ciamgioenpuo (Chang Yuin-po)

Deceased

Bishop Emeritus of Xuanhua [Süanhwa]

Titular Bishop of Cynopolis in Arcadia


Events

DateAgeEventTitle
5 Apr 1899BornChawangchow
22 Dec 192223.7Ordained PriestPriest
7 Jul 193637.3AppointedVicar Apostolic of Süanhwafu, China
7 Jul 193637.3AppointedTitular Bishop of Tadamata
28 Oct 193637.6Ordained BishopTitular Bishop of Tadamata
11 Apr 194647.0AppointedBishop of Xuanhua [Süanhwa], China
20 Nov 194748.6ResignedBishop of Xuanhua [Süanhwa], China
20 Nov 194748.6AppointedTitular Bishop of Cynopolis in Arcadia
23 Aug 194950.4DiedBishop Emeritus of Xuanhua [Süanhwa], China

MicroData Summary for Joseph Ciamgioenpuo (Chang Yuin-po):
Bishop Joseph Ciamgioenpuo (Chang Yuin-po) (born , died ) Bishop Emeritus of Xuanhua [Süanhwa]

  • a priest for 26.7 years
  • a bishop for 12.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 132, Additions/Corrections (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 76

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013