Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Corradino Cavriani

Deceased

Bishop Emeritus of Ceneda

Titular Archbishop of Adana


Events

DateAgeEventTitle
9 Mar 1810BornMantova
6 Oct 183929.6Ordained PriestPriest
27 Oct 187161.6AppointedBishop of Ceneda, Italy
5 Nov 187161.7Ordained BishopBishop of Ceneda, Italy
11 Feb 188574.9ResignedBishop of Ceneda, Italy
27 Mar 188575.0AppointedTitular Archbishop of Adana
27 Jan 189079.9DiedBishop Emeritus of Ceneda, Italy

MicroData Summary for Corradino Cavriani:
Archbishop Corradino Cavriani (born , died ) Bishop Emeritus of Ceneda

  • a priest for 50.3 years
  • a bishop for 18.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 74, and Page 194

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013