Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alexander Cameron

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Lowland District, Scotland, Great Britain

Titular Bishop of Maximianopolis in Palaestina


Events

DateAgeEventTitle
28 Jul 1747Born
26 Jan 177224.4Ordained DeaconDeacon of Lowland District, Scotland, Great Britain
2 Feb 177224.5Ordained PriestPriest of Lowland District, Scotland, Great Britain
19 Sep 179750.1AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Lowland District, Scotland, Great Britain
19 Sep 179750.1AppointedTitular Bishop of Maximianopolis in Palaestina
28 Oct 179851.2Ordained BishopTitular Bishop of Maximianopolis in Palaestina
24 Aug 180558.0SucceededVicar Apostolic of Lowland District, Scotland, Great Britain
20 Aug 182578.0RetiredVicar Apostolic of Lowland District, Scotland, Great Britain
7 Feb 182880.5DiedVicar Apostolic Emeritus of Lowland District, Scotland, Great Britain

MicroData Summary for Alexander Cameron
Bishop Alexander Cameron (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Lowland District

EventPlace
Birth PlaceBraemar, Aberdeenshire

  • a priest for 56.0 years
  • a bishop for 29.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: CB
  • b/c2: Episcopologio Español, Volume 1700, Page 118, Number 619
  • od/c01: CB, 17 Feb 2016
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1798, Number 38
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 281, and Page 455

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 2 Jan 2018