Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joaquín Carmelo Borobia Isasa

Auxiliary Bishop Emeritus of Toledo

Titular Bishop of Rubicon


Events

DateAgeEventTitle
16 Aug 1935 BornCortes
19 Jul 195923.9Ordained PriestPriest of Tudela, Spain
19 Apr 199054.7AppointedAuxiliary Bishop of Zaragoza, Spain
19 Apr 199054.7AppointedTitular Bishop of Elo
9 Jun 199054.8Ordained BishopTitular Bishop of Elo
24 May 199660.8AppointedBishop of Tarazona, Spain
7 Jul 199660.9InstalledBishop of Tarazona, Spain
21 Oct 200469.2ResignedBishop of Tarazona, Spain
21 Oct 200469.2AppointedAuxiliary Bishop of Toledo, Spain
21 Oct 200469.2AppointedTitular Bishop of Rubicon
3 Dec 201075.3RetiredAuxiliary Bishop of Toledo, Spain

MicroData Summary for Joaquín Carmelo Borobia Isasa:
Bishop Joaquín Carmelo Borobia Isasa (born ) Auxiliary Bishop Emeritus of Toledo

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Toledo.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 3 Dec 2010
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 121, Number 10,881

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013