Catholic-Hierarchy DC

Bishop Georges Baraka

Deceased

Bishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic)


Events

DateAgeEventTitle
10 May 1888BornTahtah
25 Jun 191123.1Ordained PriestPriest
8 Jul 193850.2AppointedBishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic), Egypt
16 Oct 193850.4Ordained BishopBishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic), Egypt
9 Dec 194658.6DiedBishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic), Egypt

MicroData Summary for Georges Baraka:
Bishop Georges Baraka (born , died ) Bishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh}

  • a priest for 35.5 years
  • a bishop for 8.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1947
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 79

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013